Estijos Aukščiausiasis Teismas patenkino energetikos bendrovės „Evecon“ ieškinį dėl Elektros rinkos įstatymo pakeitimo ir patvirtino, kad užstato reikalavimas, norint prisijungti prie elektros tinklų, prieštarauja Konstitucijai.
Beveik prieš pusantrų metų pradėjus taikyti Elektros rinkos įstatymo pataisą, gamybos tikslais prisijungusiesiems prie tinklo, iškilo netikėtas įsipareigojimas: sumokėti tinklo operatoriui užstatą ir atlikti tai per 60 dienų. Užstato mokėti nereikėjo, jei buvo sumokėta ne mažiau kaip 70% prisijungimo mokesčio.
Įstatymo pakeitimas turėjo paskatinti perėjimą prie atsinaujinančios energijos, atlaisvinti nepanaudotus tinklo resursus ir atsijoti fiktyvius prisijungimo iš magistralinio tinklo prašymus, dėl kurių buvo greitai išeikvojami magistralinio tinklo pajėgumai. Aukščiausiojo Teismo sprendimas atskleidė, kad įstatymo pakeitimas iš tikrųjų kenkia atsinaujinančios energijos gamybai.
Naujasis reikalavimas atbuline data įsigaliojo „Evecon“ didelio masto projektų tinklo jungtims. „Pakeitus įstatymą atsirado dviguba prievolė: mokėti už tinklo tiesimą ir kartu rezervavimo mokestį. Įstatymas neatsižvelgė į sparčiai augančias ir sėkmingai plėtrą vykdančias įmones, kurioms dėl didelių apimčių garantija reiškė milijonus eurų, kuriuos staiga reikia sumokėti per du mėnesius ir nebegali jų naudoti. Nenorėjome kreiptis į teismą, o ypatingai prieš įstatymo pakeitimą įgyvendinusią įmonę „Elering“. Tačiau buvome įsitikinę, kad nėra teisėta nustatyti tokį reikalavimą“, – aiškino „Evecon“ generalinis direktorius Karl Kull.
„Šiai dienai esame pastatę, pavyzdžiui, didžiausią saulės energijos parką Baltijos šalyse, o pavasarį pradėjome kurti didžiausią baterijų parką žemyninėje Europoje. Didelės apimties investicijų ir plėtros atveju vadovaujamės galiojančiais įstatymais ir jais remdamiesi sudarome susitarimus. Todėl svarbu, kad įstatymų leidyba nekenktų esamiems susitarimams ir jau vykdomų projektų sąlygoms“, – sakė jis.
Teisingumo kanclerė Ülle Madise Aukščiausiojo Teismo sprendime konstatavo, kad naujo reikalavimo įvedimas neatitinka Konstitucijos, nes rinkos dalyviui suteiktas terminas nebuvo protingai vykdytinas, o reikalavimas atstūmė rinkos dalyvius, kurie prisijungė prie tinklo tikslingai. „Reikalavimas itin apsunkino pareiškėjų padėtį, nes prisijungimo sutartį jie sudarė tuo metu, kai tokios pareigos nebuvo.“
Aukščiausiojo Teismo kolegija taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad garantijos mokėjimo terminas buvo aiškiai per trumpas. „Ypač tokioje situacijoje, kai vis tiek turėjome mokėti ir prijungimo mokestį, kuris dėl statybų kainų išaugo kelis kartus. Aukščiausiasis Teismas konstatavo, kad suteikus ilgesnį užstato mokėjimo terminą anksčiau prisijungusioms įmonėms, nebūtų kilęs pavojus CO2 emisijų mažinimui ir energijos tiekimo saugumui.
Anot advokatų kontoros RASK partnerio Ramon Rask, Aukščiausiojo Teismo sprendimas primena įstatymų leidėjui geros teisėkūros ir veikiančios teisinės valstybės principus. „Per pastaruosius kelerius metų yra tapę būdinga teisės aktų kūrimo įkarštyje pamiršti taisykles, kuriomis grindžiama stabili ir veikianti teisinė tvarka. Viena iš jų – teisinio tikrumo principas ir galimybė kiekvienam, kuriam naujasis reguliavimas turi įtakos, per protingą terminą pertvarkyti savo veiklą“, – teigė „Evecon“ konsultavęs advokatas.
Anot Rasko, staigūs ir stebinantys taisyklių pokyčiai energetikoje, bet taip pat ir kituose ūkio sektoriuose, kuriuose investicijos atsiperka ilgai, yra nusikalstamo pobūdžio. „Neapgalvota įstatymų leidyba panaikina verslininkų ir investuotojų pasitikėjimą ir taip dusina ekonomiką“.
Nors Aukščiausiojo Teismo sprendimas pripažino Konstitucijai prieštaraujančia tik vieną konkrečią normą, anot Rasko, tai buvo didesnės visumos dalis, kuria siekta 2023 metais pradėti reformuoti energetikos rinką. „Esmė nėra tame, ar valstybė turi teisę keisti taisykles. Esmė tame, kaip tai daroma. Daugiau analizės ir požiūrio į ateitį, ir mažiau perdėtos reakcijos.“
„Evecon“ yra pirmaujanti privataus kapitalo energetikos įmonė Baltijos šalyse, kurianti daugiau nei 2,7 GW energijos portfelį, daugiausia dėmesio skirianti vėjo, saulės ir akumuliatorių parkų plėtrai. Daugybė „Evecon“ projektų apima, pavyzdžiui, didžiausią saulės energijos parką Baltijos šalyse ir didžiausio akumuliatorių parko kontinentinėje Europoje statybas, prasidėjusias rudenį.